fbpx
Späť na blog

Dental monitoring

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 15 apríla, 2020

Ortodontista kontroluje na počítači postavenie zubov

V našom tíme Dentaderm neustále hľadáme inovatívne liečebné metódy a produkty, ktoré môžu pacientom uľahčiť a spríjemniť liečbu.

Dentálne monitorovanie

Svet sa začal orientovať na údaje – či už monitoruje webový prenos s google analytics, alebo porovnáva údaje o počasí. Svet sa tiež stal závislým od sily mobilnej technológie vrátane aplikácií.  Rozhodli sme sa v našej ambulancii ponúknuť ortodontickým pacientom – tzv.  dentálne monitorovanie. Pacienti sa teraz môžu zúčastňovať na ortodontickej liečbe pomocou aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť do osobného mobilného zariadenia, ako je telefón alebo tablet.

Domnievame sa, že produkt dentálneho monitorovania má dobrý potenciál pomôcť našim pacientom dosiahnuť želaný terapeutický výsledok. Sledujeme tento trend už dlhšiu dobu a vzhľadom na opatrenia súvisiace zo šírením Covid-19 sme sa rozhodli zaviesť inovatívnu formu eKontrol a eKonzultácií prostredníctvom mailu alebo videohovoru. Táto forma dentálneho monitorovania je v princípe softvérová služba, ktorá umožňuje pacientom používať svoje smartphony na zachytenie pohybov zubov a zároveň aj komunikáciu so svojim ortodontistom. Je to vo forme jednoduchého 2D a video monitorovania polohy zubov až úplného 3D monitorovania a vykresľovania pohybov zubov. Naskenovaním úsmevu môžeme vidieť a komunikovať priebeh pohybu zubov. Lekár dostane fotografie aj skenovanie a údaje spracuje pomocou softvéru. Ak je to potrebné, môže potom vykonať úpravy a napríklad informovať pacienta, aby sa posunul k ďalším zarovnávačom. Je to vlastne virtuálne stretnutie s ortodontistom.

Služba  je postavená na predpoklade, že väčšina pacientov teraz vlastní smartfón a urobenie fotografií aj realizácia videostretnutia môžu byť implementované bez zakúpenia ďalšieho softvéru. Myslíme si, že v plánoch 3D monitorovania existuje obrovský potenciál. Náš ortodontický team chce, aby všetci naši pacienti zohrávali aktívnu úlohu v ich ortodontickej liečbe. Spolupráca s pacientmi je najlepším spôsobom, ako dosiahnuť cieľ, ktorým je vytvorenie dokonalého a sebavedomého úsmevu. Pomocou funkcí dentálneho monitoringu sa naši lekári môžu ubezpečiť, že  zuby správne reagujú na naplánovanú liečbu a takisto môžu podľa potreby okamžite urobiť potrebné zmeny. Toto môže ošetrenie často urýchliť.

Náš systém používa najmodernejšiu technológiu na zabezpečenie dokonalého riadenia pohybu zubov. Šetrí čas tým, že namiesto niektorých osobných stretnutí umožňuje vzdialené sledovanie liečby. Pomáha lekárovi naplánovať osobnú kontrolu v najlepší čas podľa pokroku liečby.  Lekár bude mať možnosť skontrolovať si zuby a zostaviť údaje o akomkoľvek pohybe, dokonca aj počas retenčnej fázy po ukončení ortodontickej liečby.

Dentálne monitorovanie je softwérový nástroj, ktorý zhromažďuje údaje v číselnej podobe o postupe pacienta v ortodontickej liečbe. Nemôže nahradiť odborné znalosti lekára – ortodontistu. Lekár vždy začne liečbu s odbornou diagnózou po osobnom vyšetrení a vypracuje liečebný plán, ktorý môže zahŕňať aj dentálne monitorovanie, ak sa rozhodnete. Takto lekár dostane a analyzuje údaje, v prípade potreby vykoná akékoľvek úpravy. Pacient bude aj naďalej musieť naplánovať osobné kontroly v našej ambulancii aby spolu vyhodnotili liečbu, ale možno bude potrebovať menej osobných stretnutí, pretože niektoré z nich sa uskutočnia virtuálne. Monitorovanie zubov nemôže plnohodnotne komplexne diagnostikovať pacientove ortodontické problémy a malo by sa používať iba pod dohľadom ortodontistov.

Dentálne monitorovanie

Naskenujte svoj úsmev a dohodnite si virtuálne stretnutie s vašim ortodonistom
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

Rtg snímok zmien postavenia zubov
Zmeny postavenia zubov v dospelosti
19 marca, 2020

Čítajte viac
Ortodonista ukazuje perom na rtg snímku postavenie zubov
Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?
19 marca, 2020

Čítajte viac
Žena so žiarivo bielym si podopiera hlavu rukou
Ako na bielenie zubov ?
26 októbra, 2019

Nič nezaujme tak ako žiarivé zuby. Pekný chrup už nie je taký nedostupný ako v minulosti, keď sa ním pýšili najmä celebrity. Dnes si môžete zuby vybieliť rôznymi spôsobmi. Ktoré metódy sú účinné a ktorým sa, naopak, oblúkom vyhnite ? Prečo zuby žltnú a je vôbec bielenie vhodné pre každého ?

Čítajte viac

Zastavte sa na konzultáciu

Objednajte sa ku nám na konzultáciu