fbpx

Estetické náhrady a rekonštrukcie zubov

Moderná stomatológia nám umožňuje inovatívne riešenia rekonštrukcie zubov a ponúka širokú škálu zubných náhrad.

Ako nosný materiál pre konštrukcie fixných zubných náhrad bol zubárom dlhé roky k dispozícii kov a kovové zliatiny. Keďže tieto materiály nie sú priesvitné a v spojení so slinami sa nemusia správať neutrálne, nebola vždy estetika a znášanlivosť pre organizmus samozrejmá. Pacienti čoraz častejšie reagovali na tieto materiály alergicky. Našťastie, moderná stomatológia priniesla zaujímavé riešenia.

 

Keramické korunky

Zirkónové fixné náhrady – korunky a mostíky – patria u nás k nadštandardným fixným náhradám s vysokou estetickou kvalitou. Sú veľmi pevné, bez kovového jadra, čo im dodáva prirodzený vzhľad. Sú indikované podobne ako kovokeramika – pri stratách jedného či viac zubov, aj pri korekcii nevhodného tvaru a farby vlastných zubov. Zirkónoxid predstavuje vysoko kvalitný high-tech keramický materiál, ktorý svoju pevnosť a kvalitu ukázal aj v extrémnych situáciách, napríklad ako:

 • tepelný štít v Space Shuttle
 • brzdové doštičky pre športové automobily
 • umelé bedrové kĺby

 

Diamant je jedinečný materiál, ktorý v sebe spája krásu a pevnosť. (prečo diamant?)

Jeden z najkvalitnejších keramických materiálov v sebe spája výnimočnú pevnosť a krásu.”

 

Celokeramická zirkónová korunka

High-tech keramika v sebe ukrýva potenciál dať fixným zubným náhradám úplne nový rozmer. Tým, že sa v prípade zirkónoxidu jedná o priesvitný a chemicky nereaktívny materiál, môžeme konštatovať, že ide o jeden z najlepších materiálov pre ústnu dutinu, ktorý prináša hneď niekoľko benefitov:

 • U alergikov ani u pacientov so zhoršeným zdravotným stavom nespôsobuje žiadne negatívne reakcie.
 • Zirkónoxid je elektricky nepriechodný a nevytvára žiadny elektropotenciál.
 • Ide o biokompatibilný materiál, ktorý je neutrálny a kyseliny ho nerozpúšťajú. Vďaka tomu je povrch korunky po dlhé obdobie dokonale hladký a zabraňuje tak zachytávaniu zubného povlaku.
 • Keďže ide o keramický materiál, jeho tepelná izolácia je niekoľko násobne vyššia ako pri kove a kovových zliatinách. Vôbec sa nemusíte obávať nepríjemných pocitov pri konzumácii horúcich/studených nápojov a jedál.

 

Zirkónoxid predstavuje keramiku na zubné konštrukcie, na ktorú sa po ich zhotovení napáli fazetovacia keramika. Táto sa nanáša s ohľadom na individuálnu situáciu a odtieň zvyšných zubov pacienta. Výsledkom je celokeramický zub s pevnosťou kovového, ktorý od prírodného zuba rozpozná len odborník.

Fazetovacia keramika je totiž mäkšia ako keramika, ktorá sa používa na konštrukcie a jej tvrdosť je možné prirovnať k prirodzenej sklovine. Pri žuvaní potravy sa tak šetria zuby v protiľahlej čeľusti.

Interakcia s kovom, ktorý je už v ústnej dutine aplikovaný formou zubnej náhrady, je vylúčená. Mimoriadnou vlastnosťou zirkónovej keramiky jej jej excelentná pevnosť už pri tenkej hrúbke korunky. Brúsenie pôvodného zubu sa môže minimalizovať a nepredstavuje tak výrazný zásah do zdravých substancií zubu. Naším cieľom je vytvoriť zubnú rekonštrukciu, ktorá podporí a zachová váš dobrý zdravotný stav.

 

Zubné Fazety – Zlepšenie úsmevu

Keramické fazety sú jedným z najmodernejších estetických riešení na predné plôšky zubov. Ide o tenké keramické plátky, ktoré sa nalepujú na prednú časť zuba. Využívajú sa najmä vtedy, ak sú prítomné neestetické medzery medzi zubami, nepekné sfarbenie, chybné postavenie zubov, odštiepené rožky zubov a mnohonásobné plomby na predných zuboch. Výhodou faziet je predovšetkým minimálna preparácia a rýchlo dosiahnuteľný dlhodobý estetický efekt.

 

Živicové kompozitné fazety aplikujeme už pri jednej návšteve. Sú zhotovené z kompozitného materiálu, ktorý sa vytvrdzuje ultrafialovým svetlom. Fazeta sa vyhladí a vyleští tak, aby vyzerala ako prirodzený zub.

 

Chýbajúce zuby ohrozujú funkčnosť celého chrupu

Chýbajúce vytrhnuté zuby je potrebné nahradiť, a to nielen z estetického, ale aj z funkčného hľadiska. Aké volíme postupy?

 • Ak sú vhodné pilierové zuby (tie, ktoré budú držať budúcu konštrukciu), vždy sa snažíme vyhotoviť fixnú protetiku. Tá je pevne nacementovaná na zuboch a človek ju vníma ako vlastné zuby.
 • V niektorých prípadoch nie je potrebné pri nahrádzaní jedného chýbajúceho zuba v bočnom úseku chrupu obrúsiť dva vedľa stojace zuby, ale dá sa použiť tzv. inlayový mostík.
 • Pri vyhotovovaní snímateľnej náhrady sa snažíme o maximálny komfort pacienta. Nie každá protéza musí padať, zavadzať a tlačiť.
 • Ak existujú v ústach ešte nejaké pevné zuby, dokážeme vyhotoviť rôzne druhy snímateľných náhrad s použitím neviditeľných zásuvných spojov, ktoré dokážu dokonale stabilizovať protézu.
 • Robíme aj laboratórne zhotovené „plomby“ – inlay, onlay.
 • Implantát (“skrutke so závitom”)poslúži ako zubný koreň, do ktorého sa po zahojení (3-4 mesiace) vsadí protetická nadstavba a zhotoví sa korunka, mostík alebo špeciálny typ náhrady.

Zastavte sa na konzultáciu

Vždy spolu s vami navrhneme viacero možných alternatív, riešení pre vašu spokojnosť.