fbpx
Späť na blog

Zmeny postavenia zubov v dospelosti

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 19 marca, 2020

Rtg snímok zmien postavenia zubov

Problematika stiesnenia dolných predných zubov:

Dolné predné zuby sú oblasť, ktorá býva najčastejšie postihnutá odchýlkou postavenia zubov. V ústach vzniká „domino efekt“, kedy zadné zuby pri nedostatku miesta tlačia dopredu predné zuby a prejaví sa to ich pokrivením. Predné dolné zuby neodolávajú tomuto tlaku, pretože sú malé, majú len jeden okrúhly koreň a so susedmi sa dotýkajú iba v jednom bode. Samozrejme, zuby sa usporiadajú nakrivo vtedy, keď nemajú dostatok miesta. Táto odchýlka má pre spomínané faktory vysokú pravdepodobnosť vrátiť sa späť aj po ortodontickej liečbe, najmä v prípadoch, kedy pacient nedodrží pokyny ošetrujúceho lekára. Pre pacientov, ktorí chcú upraviť iba stiesnenie a rotácie dolných predných zubov, ponúkame čiastočný neviditeľný fixný strojček Incognito lite.

 

Problematika prerezávania zubov múdrosti:

Zuby múdrosti (tretie stoličky) sú zuby, ktoré veľmi často spôsobujú problémy pri prerezávaní do ústnej dutiny. Prerezávajú sa ako posledné v rozmedzí 17 až 40 rokov, takže v zubnom oblúku už nemusia mať dostatok miesta. Môže dôjsť aj a k odstupu ramena sánky. To býva podporené tým, že tretie stoličky majú variabilnejšiu veľkosť ako iné zuby, čo v prípade kombinácie veľkých zubov, malej sánky a čeľuste môže spôsobiť problémy. Niekedy sa stane, že dokonca zostanú v kosti. To vieme zistiť na základe RTG snímku. Poslednou možnosťou je, že sa prerežú len čiastočne. Vtedy sú do veľkej miery pokryté ďasnom. Keď sa pod ďasnom zhromaždí veľké množstvo baktérií, ďasno sa zapáli, čo sa prejaví pulzujúcimi bolesťami. Ak dochádza k bolestiam opakovane a stomatológ zhodnotí, že zub nemá šancu prerezať sa do ústnej dutiny, môže odporučiť vytrhnutie zuba. Objednajte sa v našej ambulancii na extrakciu zuba múdrosti, ktorú vykonáva skúsený chirurg.

Okluzálne zmeny v permanentnej dentícii:

Ústna dutina je dynamický systém v ktorom sa mení postavenie zubov podľa toho, v akom vzťahu sú sily, ktoré na zuby pôsobia. Tieto sily zahŕňajú napríklad tlak jazyka, líc, pier, žuvanie, prítomnosť a neprítomnosť ďalších zubov v chrupe. Zmeny, ktoré prebiehajú v období, kedy sú už všetky zuby prerezané do ústnej dutiny sa dajú zhrnúť takto:

  1.  Dochádza k veľmi pomalému posunu zadných zubov dopredu. To sa môže prejaviť pokrivením dolných predných zubov.
  2. Zuby pomaličky pokračujú v prerezávaní, takže sa ich dĺžka opticky predlžuje. Tomuto javu napomáha aj postupné znižovanie výšky ďasna.
  3. Ak sa zub nachádza pri medzere po vytrhnutom zube, začne sa do nej skláňať.
  4. Ak zub nemá v čeľusti oproti „suseda“, o ktorého sa pri žuvaní oprie, postupne sa vysúva z kosti a môže tvoriť prekážku pri hryzení a neskôr hrozí aj jeho strata.

V našej ambulancii pripravujeme ortodontickou liečbou pacienta na definitívnu protetickú rekonštrukciu chrupu, korunkami, mostíkom a implantátmi. Protetické ošetrenie alebo implantáciu si môžete objednať aj v našej ambulancii.

Neviditeľný fixný strojček

Pre pacientov, ktorí chcú upraviť iba stesnanie a rotácie dolných predných zubov ponúkame celosvetovú novinku – neviditeľný fixný strojček Incognito lite.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

Ortodontista kontroluje na počítači postavenie zubov
Dental monitoring
15 apríla, 2020

V našom tíme Dentaderm neustále hľadáme inovatívne liečebné metódy a produkty, ktoré môžu pacientom uľahčiť a spríjemniť liečbu. Rozhodli sme sa v našej ambulancii ponúknuť  ortodontickým pacientom  tzv.  dentálne monitorovanie. Pacienti sa teraz môžu zúčastňovať na ortodontickej liečbe pomocou aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť do osobného mobilného zariadenia, ako je telefón alebo tablet.

Čítajte viac
Ortodonista ukazuje perom na rtg snímku postavenie zubov
Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?
19 marca, 2020

Čítajte viac
Žena so žiarivo bielym si podopiera hlavu rukou
Ako na bielenie zubov ?
26 októbra, 2019

Nič nezaujme tak ako žiarivé zuby. Pekný chrup už nie je taký nedostupný ako v minulosti, keď sa ním pýšili najmä celebrity. Dnes si môžete zuby vybieliť rôznymi spôsobmi. Ktoré metódy sú účinné a ktorým sa, naopak, oblúkom vyhnite ? Prečo zuby žltnú a je vôbec bielenie vhodné pre každého ?

Čítajte viac

Zastavte sa na konzultáciu

Objednajte sa ku nám na konzultáciu