Pedostomatológia

 • Kedy začať s hygienou ústnej dutiny u dieťaťa?

  Rodičia si často myslia, že až po prerezaní prvého zúbka. Zdravie dutiny ústnej je však neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia. Je preto potrebné pestovať vzťah k hygiene ústnej dutiny už od narodenia, ako súčasť celkovej hygieny tela dieťatka. Ide o to, udržiavať ju čistú, bez zostávajúcich zvyškov potravy, pravidelne ju kontrolovať a v neposlednom rade privyknúť dieťa k tomu, že mu rodič čistí ústa a manipuluje v nich v rámci hygieny. Neskôr bude čistenie zubov  považovať za prirodzené a nebude sa mu brániť. Zuby treba čistiť mäkučkou zubnou kefkou, už od prerezania prvého mliečneho zuba.

 • Hovorí sa, že pri správnej starostlivosti by deti vôbec nemuseli mať zubné kazy. Ako sa teda o detské zuby správne starať?

  Deti by nemuseli mať zubné kazy, ak sa nasledujúce body stanú prirodzenou súčasťou starostlivosti o detský chrup:

  1. Základný predpoklad prevencie zubného kazu tvorí pravidelné čistenie zubov aspoň dva razy denne, po jedle, zubnou kefkou a zubnou pastou s obsahom fluoridov a množstvom pasty primeranom veku dieťaťa.
  2. Veľmi dôležité je obmedziť pridávanie cukru a sladidiel do nápojov a jedál.
  3. Nedojčiť v noci deti, ktoré už majú zuby.
  4. Nepodávať sladené nápoje, mlieko a kaše, tesne pred zaspaním a počas noci.
  5. Odporúča sa navyknúť dieťa na pitie čistej vody a na chuť menej sladkých potravín.
  6. Nedávať dieťaťu sladkosti „za odmenu“.
  7. Ak nie je po jedle dostupná kefka na čistenie zubov, aspoň vypláchnuť ústa čistou vodou.
  8. Po prerezaní zadných zúbkov používajte na čistenie aj medzizubnú niť natiahnutú v držiaku, raz denne.
  9. Pravidelne navštevovať zubného lekára za účelom preventívnej prehliadky (deti do 18 rokov majú nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u zubného lekára 2 razy ročne).
  10. Vykonávať profesionálnu hygienu zubov a podľa potreby zaviesť individuálne profylaktické opatrenia proti vzniku zubného kazu.
 • V čom robia rodičia najčastejšie chyby v starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa?

  Chýb je niekoľko a môžu mať pri starostlivosti o ústnu dutinu dieťaťa vážny negatívny dopad.

  Rodičia často nechávajú čistenie zubov na dieťa, nekontrolujú ho a nie sú dôslední. Podceňujú význam mechanického čistenia zubov. Sami totiž často nevedia, ako zuby čistiť správne, a tak to nedokážu naučiť ani svoje deti. Svoju úlohu zohráva aj cukor – kupujú dieťaťu veľa sladkostí a sladených nápojov, pri príprave jedál pridávajú priveľa cukru, medu a iných sladidiel.

  Nechodia s dieťaťom pravidelne na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi. Ak dieťa nič nebolí a nemá viditeľnú dieru v zube, údajne netreba ísť do zubnej ambulancie. Toto je však veľký omyl. Výskyt zubného kazu u dieťaťa by sa nemal prikladať dedičnosti, ale predovšetkým vonkajším faktorom a kvalite starostlivosti o zúbky.

 • Ako udržať detské zúbky zdravé a silné?

  Racionálnou stravou, ktorá obsahuje potrebné živiny, minerály a vitamíny na rast kostí a zubov, znížením prísunu cukru a pravidelným správnym čistením. Netreba zabúdať ani na pravidelnú kontrolu stavu na prehliadke u zubného lekára.

 • Zlepšuje sa na Slovensku starostlivosť o detské zúbky? Sú rodičia zodpovední v starostlivosti o zúbky svojich detí?

  Rodičia sú zodpovední za starostlivosť o zuby svojich detí tak, ako sú aj zodpovední za udržiavanie hygieny a zdravia celého tela dieťaťa. Starostlivosť rodičov sa zlepšuje zvyšovaním ich zdravotného povedomia, osvetou a programami zameranými na prevenciu zubného kazu a ochorení dutiny ústnej. Týchto aktivít by mohlo byť zo strany verejných a štátnych inštitúcii oveľa viac.

 • Aké problémy môžu spôsobiť predčasne vypadnuté detské zúbky?

  Predčasne vypadnuté mliečne zuby môžu spôsobiť nepravidelnosti a chyby zhryzu, krivé zuby, stratu miesta pre trvalé zuby, problém s odhryzávaním a žuvaním potravy, problémy s výslovnosťou a rečou, vznik zlozvykov a funkčných porúch jazyka, pier a podobne.

 • Čo je ortodontická liečba a kedy by mala začať?

  Ortodontická alebo čeľustnoortopedická liečba začína individuálne, podľa povahy a závažnosti odchýlky. Spravidla je to medzi 9. – 12. rokom. Dieťa však treba kontrolovať v rámci zubnej prehliadky, či nevzniká chyba zhryzu a nepravidelnosti zubov. V takom prípade treba začať liečbu aj skôr.

 • Aké sú trendy v detskej ortodoncii?

  Trendom v detskej ortodoncii je využívanie moderných a vedecky overených postupov a strojčekov. Liečba môže prebiehať vo viacerých etapách, medzi ktorými sú prestávky, kedy sa čaká na ďalší vývoj, rast a trvalé zuby. U niektorých detí je vhodnejšia jednofázová liečba. Posudzuje to špecialista-čeľustný ortopéd. Čeľustný ortopéd dieťa diagnostikuje, určí vhodný čas na začatie liečby a pripraví plán liečby s výberom aparátu/strojčeka. Strojček môže byť snímateľný alebo fixný. Najmodernejším strojčekom na detské zuby sú priesvitné snímateľné dlahy na zuby- aligners (elajnery). Sú vyberacie, takmer neviditeľné, hygienické, ľahko sa s nimi manipuluje, nespôsobujú bolesť ani poruchy reči a dieťa ich môže nosiť celú noc a celý deň, takže efektívne upravujú mnohé ortodontické chyby.

Rezervujte si termín online

Objednajte sa k nám na konzultáciu pohodlne online.