fbpx

Kurie oko a bradavice

Kurié oká sú najčastejšie sa vyskytujúce kožné ochorenie, ktoré trápi veľké množstvo ľudí. Ľudia si ich často pletú s bradavicami. Obe ochorenia dokážeme úspešne liečiť.

Zvolený postup sa odvíja od diagnózy a objektívneho nálezu na koži pacienta. V dnešnej dobe vieme použiť  klasické metódy ako je aplikácia kyselín, chemoterapeutík i tekutého dusíka, ale tiež využiť aj najnovšie techniky ako je laser alebo ošetrenie plazmou.

 

Kurie oko

Kurie oko je ohraničené zhrubnutie pokožky, so zvýrazneným ložiskom stvrdnutej suchej kože v strede. K zhrubnutiu pokožky dochádza sústavným a dlhodobo pôsobiacim tlakom na určité miesto kože, ktoré nadobúda žltú až šedo-žltú farbu. Ložisko kurieho oka je pravidelne ohraničené, s priemerom okolo 0,5 až 1 cm. Najčastejšie sa vyskytuje na nohách – predovšetkým v tých častiach, kde dochádza k opakovanému treniu obuvi o kosť na nohe (chodidlo, prsty, päta).

 

Bradavice

Bradavice vznikajú infekciou HPV vírusom. V závislosti od toho, ktorý kmeň zaútočil na organizmus, sa bradavice odlišujú farbou i tvarom. Najčastejšie ide o zrnité útvary, ktoré majú rovnkú farbu ako okolité tkanivo. Na rozdiel od kurieho oka sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele a bez liečby sa šíria aj na ďalšie miesta. K infikácii dochádza pomerne jednoducho – napríklad vo vlhkom prostredí sauny, bazénu, na kúpalisku, vo fitness centre. Vírus útočí priamym kontaktom a do pokožky vstupuje cez malé drobné rezy, ranky a odreniny. Bradavice sa stávajú viditeľné až po niekoľkých týždňoch od infekcie.

Trápia vás kurie oká alebo bradavice?

Objednajte sa na preventívne vyšetrenie