Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 19 marec, 2020

ortodonická liečba doktorka

Ortodontickou liečbou dokážeme predísť funkčným aj estetickým komplikáciám. Medzi najčastejšie problémy patria krivé zuby, škrípanie zubov, bolesti čeľustných kĺbov, medzery medzi zubami a stesnanie zubov.

Liečbu u nás môžu podstúpiť detskí a rovnako aj dospelí pacienti. Rozhodujúcim faktorom je predovšetkým celkový stav chrupu, nie vek. Už pri prvej vstupnej konzultácii sa pacient dozvie, či a akým spôsobom je možné odchýlku riešiť.

Väčšinu odchýlok je ideálne liečiť už okolo 11 až 12 roku, kedy dochádza k prechodu od detského chrupu k trvalému. V tomto období prebieha najvýraznejší rast, čo nám veľakrát vie pomôcť pri riešení ortodontického problému.

Liečba detí

Počas rastu dieťaťa môže nastať veľký nesúlad medzi postavením čeľusti. Vtedy je vhodné začať liečbu ešte v detskom veku. V tomto období liečime chyby, ktoré by mohli v budúcnosti obmedzovať harmonický rozvoj tváre.

V prvom kroku čeľustný ortopéd dieťa diagnostikuje, určí vhodný čas na začatie liečby a pripraví plán liečby s výberom aparátu/strojčeka. Strojček môže byť snímateľný alebo fixný. Priesvitné snímateľné dlahy na zuby – aligners (elajnery) predstavujú najmodernejšie strojčeky na detské zuby. Sú vyberacie, takmer neviditeľné, hygienické, ľahko sa s nimi manipuluje, nespôsobujú bolesť ani poruchy reči a dieťa ich môže nosiť celú noc aj celý deň. Výsledkom nosenia tohto typu strojčeka je efektívna a spoľahlivá úprava mnohých ortodontických chýb.

Pri ťažkých odchýlkach veľkosti čeľustí je však vhodné počkať, kým sa rast ukončí, aby sme mohli v spolupráci s chirurgom napraviť postavenie čeľustí a vykonať rozsiahlejšiu korekciu defektov a zubov.

Liečba dospelých

Ideálne postavenie zubov má len veľmi malé percento populácie. Jednotne stanovený vek na ortodontickú liečbu však neexistuje. Riešenie záleží predovšetkým od konkrétneho problému a mnohé nedokonalosti a odchýlky je možné liečiť aj v dospelosti.

Na čeľustnú ortopédiu sa môžete dostať v prípade, ak sa rozhodnete vyhľadať pomoc z estetických dôvodov alebo po odporúčaní zubného lekára. Už pri prvej konzultácii u ortodontistu sa dozviete, či a akým spôsobom je možné vašu odchýlku riešiť.

Vhodnou metódou ortodontickej liečby pre dospelých pacientov, ktorí z pracovných dôvodov nemôžu, či nechcú nosiť kovový fixný aparát je snímateľný strojček Invisalign.

Ak ste na vašom dieťati spozorovali podobné príznaky zlozvykov, na nič nečakajte a objednajte sa k nám na konzultáciu.

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

rtg snímok zmien postavenia zubov
Zmeny postavenia zubov v dospelosti
19 marec, 2020

Čítajte viac
Ako na bielenie zubov ?
26 október, 2019

Nič nezaujme tak ako žiarivé zuby. Pekný chrup už nie je taký nedostupný ako v minulosti, keď sa ním pýšili najmä celebrity. Dnes si môžete zuby vybieliť rôznymi spôsobmi. Ktoré metódy sú účinné a ktorým sa, naopak, oblúkom vyhnite ? Prečo zuby žltnú a je vôbec bielenie vhodné pre každého ?

Čítajte viac
Staráte sa správne o ústnu dutinu svojich detí?
26 október, 2019

Pomáhate svojim deťom vykonávať dobrú starostlivosť o ústnu dutinu ? Používa vaše dieťa zubnú pastu obsahujúcu fluorid ? Viete ako často by ste mali vymieňať detskú zubnú kefku ? Zoznam tipov a trikov

Čítajte viac

Zastavte sa na konzultáciu

Objednajte sa ku nám na konzultáciu