Prečo vlastne zuby žltnú?
Zuby žltnú vekom – čím je človek starší, tým majú zuby tmavšiu farbu. Na ich sfarbenie majú vplyv niektoré potraviny, lieky, fajčenie alebo žuvanie tabaku. Veľkú úlohu tu zohráva aj pitie čajov (najmä čiernych a zelených) a pitie kávy, ktorá je veľkým znečisťovateľom zubov. K neželanému odtieňu prispieva nepravidelné čistenie zubov, na ktorých sa vytvára zubný povlak alebo kameň. Farebné pigmenty sa na nedostatočne očistené zuby s kameňom alebo povlakom zachytávajú oveľa viac, ako na prirodzene čistú sklovinu.
Ako si môžeme vybieliť zuby?
Bielenie sa dá rozdeliť na domáce a ambulantné a jeho forma môže byť rôzna – od bieliacich pást cez pásiky, roztoky či gély. V žiadnom prípade neodporúčame používať doma bieliace prostriedky, ktoré majú v sebe peroxid vodíka alebo podobnú látku vo vyššej koncentrácii ako 0,1 %. Tie s vyšším obsahom, od 0,1 do 6 % peroxidu vodíka, sú vhodné na bielenie iba za asistencie zubného lekára.
Výrobcovia majú povinnosť predávať ich iba odborníkom, ktorí pacientov najprv vyšetria, potom podstúpia buď ambulantné bielenie, alebo im lekár dá inštrukcie, ako prípravok používať. Cyklus bielenia môžu pacienti dokončiť doma sami. Ambulantné bielenie trvá približne hodinu a možno ho opakovať 1-3 krát v týždňových intervaloch podľa potreby. Domáce bielenie sa používa 1–4 týždne, látka sa necháva pôsobiť 20 minút až 4 hodiny. Prípravok sa vytláča sa do tzv. dláh – násadiek, ktoré sa pacientom podľa tvaru ich chrupu vymodelujú na mieru tak, aby sa zabránilo kontaktu bieliacej látky s ďasnami.
Na internete sa dá dostať k výrobkom zo zahraničia s vysokým obsahom peroxidu vodíka. Sú pre ľudí nebezpečné?
Zákony Európskej únie regulujú prípravky na bielenie zubov z vážnych dôvodov. Výrobky s vyššou koncentráciou peroxidu zo zahraničia (napríklad z USA či z tretích krajín mimo EÚ) rozhodne neodporúčame. Zistilo sa, že takéto prostriedky môžu vážne poškodiť zuby. Nejde iba o trvalé poškodenie skloviny, ale aj o odumretie zubnej drene, o stratu vitality zuba a dokonca o poškodenie ďasien, ktoré býva veľmi časté. Ľudia si neuvedomujú, že ak sa takáto koncentrovaná bieliaca látka dostane na ďasno alebo na papilu (ďasno medzi dvoma zubmi), môže ich ľudovo povedané – spáliť. To znamená, že miesto môže sčervenieť, sčernieť a dokonca v najhoršom prípade odumrieť. Používanie takýchto výrobkov nie je bezpečné.
Je dôležité pripomenúť, že žiadny prostriedok nebude účinkovať na neočistené zuby – teda na zuby s nánosom kameňa a povlakov. Aj z toho dôvodu je potrebné najskôr navštíviť odborníka, ktorý pacientovi nánosy na dentálnej hygiene odstráni. Až keď je povrch zuba čistý, môže bieliaci prostriedok pôsobiť rovnomerne. Inak sa môže stať, že zuby zostanú fľakaté a v konečnom výsledku budú zuby vyzerať horšie. Tiež je dobré vedieť, že žiadne bielenie sa nemôže robiť dlhodobo. Zuby a sklovinu treba nechať pár mesiacov oddýchnuť, zregenerovať, až potom pokračovať. Dokonca aj bieliace pasty bežne dostupné na trhu treba striedať – ak tubu miniete, kúpte si pastu s iným ako s bieliacim účinkom.
Je bielenie vhodné pre každého?
Nie, nie je. Pacient by mal najskôr podstúpiť zubné vyšetrenie, aby zistil, či procedúru môže absolvovať. Bielenie zubov nemôžu podstúpiť:
- ľudia mladší ako 18 rokov,
- tehotné ženy
- pacienti s aktívnymi zápalovými ochoreniami ústnej dutiny, napr. zapálené ďasná, parodontálne ochorenia,
- ľudia s neošetrenými zubnými kazmi, uvoľnenými plombami alebo odhaleným dentínom (vrstva priamo pod sklovinou).
Bielenie účinkuje na sklovinu a pokiaľ je porušená, má v sebe praskliny, je odlomená či zošúchaná, bielidlo sa dostane priamo do zuboviny, alebo až do zubnej drene, čo môže byť veľmi bolestivé. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu živej časti zubu. Okrem toho, pod poškodenou sklovinou môže presvitať prirodzene žltý dentín, ktorý sa nedá vybieliť a laik nevie zhodnotiť, či náhodou nemá práve tento problém. Rovnako nie je vhodným kandidátom na bielenie ani človek, ktorý má odhalené krčky zubov.
Účinkuje bielenie zubov na všetkých rovnako?
Nie, pretože každý má od prírody úplne iný odtieň skloviny, a preto aj výsledok bielenia bude u každého iný. V ambulancii sa dá dosiahnuť bielením zlepšenie až o 6 stupňov. Je možné zuby vybieliť veľmi pekne, ale treba počítať s tým, že odtieň nebude u každého rovnaký.
Zuby je možné vybieliť aj do úplne žiarivej hollywoodskej farby, avšak nie každému sa to hodí. Rozhodujúcimi faktormi sú totiž aj farba pleti, vlasov, očných bielok, pier, atď. Okrem toho, vo vyššom veku pôsobia snehovo-biele zuby veľmi umelo.
Čo treba dodržiavať po bielení?
Počas bielenia a takisto aj na minimálne dva týždne po bielení je dobré dodržiavať tzv. bielu diétu. Vašou úlohou bude vyhýbať sa akýmkoľvek potravinám a nápojom s farbivami – káva, čaj, kola, červené víno, cvikla, špenát, kari korenie atď. Bielením sa zub “otvorí” a na istý čas zostane otvorený. Z celého procesu bielenia zubov vyplýva, že tak, ako bolo možné zo skloviny nežiadúce pigmenty vytiahnuť, tak sa doň môžu po bielení oveľa ľahšie dostať. Doprajte zubom dostatok času, kým sa zregeneruju a uzatvoria. Ak sa neviete vzdať kávy, odporúčame ju piť cez slamku a v menších dávkach, aby ju zbytočne človek neprevaľoval v ústach.
V našej ambulancii ponúkame vysoko profesionálne bielenie zubov – ambulantné aj domáce. Špeciálne zľavy sme pripravili pre našich pacientov, ktorý u nás podstúpili liečbu ortodontickým strojčekom.