fbpx

Akné

Akné je chronické ochorenie, ktoré v rôznej forme postihuje takmer 80 % ľudí v období dospievania. Zaraďuje sa do skupiny ochorení mazových žliaz.

 Vo väčšine prípadov sa akné po ukončení pubertálneho veku stráca, no v niektorých prípadoch môže pretrvávať až do dospelosti. Čo by ste o tomto ochorení mali vedieť?

Akné je spôsobené nadmernou tvorbou kožného mazu a baktérii, ktoré sú bežne prítomné u každého človeka. Nadbytok akné baktérií a nadmerná tvorba kožného mazu vedú k postupnému zhrubnutiu pokožky, premasteniu pokožky a následnému upchaniu póru. V prvom štádiu je akné nezápalové a môže zmiznúť samo. Ak sa tak nestane, prechádza do zápalového štádia.

V priestore pod upchaným kožným pórom sa baktérie ďalej nadmerne množia, čo sťažuje odtok kožného mazu a ten sa usádza v mazovej žľaze, až kým nedôjde k jej prasknutiu. Ak sa nahromadené akné baktérie uvoľnia, môžu spôsobiť zapálenie okolitej pokožky.

 

Kde sa akné najčastejšie vyskytuje?

Akné postihuje predovšetkým oblasti s väčším počtom mazových žliaz, ako sú tvár, hruď, chrbát a krk.

 

Akné baktérie – bežne prítomné u každého človeka

Každá pokožka obsahuje určité množstvo akné baktérií, ktoré sa nachádzajú v hlbšej časti pokožky. Tieto baktérie nie sú príčinou tvorenia akné. Nepríjemné zápalové kožné ochorenia sa objavuje až pri ich premnožení. Nadmerná produkcia kožného mazu vytvára ideálne prostredie pre ich množenie, čím sa zvyšuje aj produkcia biologicky aktívnych látok akné baktérií = akné baktérie produkujú enzým, ktorý štiepi tuky na mastné kyseliny. Vplyvom týchto zmien sa mazová žľaza stáva menej odolnou a postupne praská.

 

Aké sú príčiny akné?

Na začiatku liečby akné musíme zistiť jeho príčinu! Vo väčšine prípadov akné nespôsobuje iba jedna príčina, ale kombinácia viacerých, ktoré uvádzame v nasledujúcom zozname:

  1. Akné je typickou reakciou na hormonálne zmeny, ktoré vystupujú ako hlavný spúšťač. Mnoho žien pozoruje zhoršenie akné ochorenia pred alebo počas menštruácie, v období tehotenstva či menopauzy. V ženskom aj mužskom organizme sa totiž nachádza hormón androgén, ktorý má schopnosť zväčšovať mazové žľazy. Takéto zväčšené mazové žľazy začnú automaticky produkovať väčšie množstvo mazu. Zvýšená produkcia kožného mazu je jedným z najdôležitejších faktorov pri tvorbe akné.
  2. Nielen hormonálne zmeny, ale aj dedičné faktory môžu určovať veľkosť a intenzitu funkcií mazových žliaz. V závislosti od toho sa líši aj ich pripravenosť reagovať na rôzne podnety a dĺžka trvania ochorenia.
  3. V našej praxi a často stretávame aj so zrýchlenou produkciou rohovatejúcich buniek pokožky a zvýšenou medzibunkovou priľnavosťou. Tieto dva faktory sťažujú vylučovanie odumretých buniek a blokujú aj vylučovanie kožného mazu na povrch pokožky.
  4. Ďalšími faktormi, ktoré provokujú zvýšenú tvorbu akné sú nesprávna životospráva, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a drog, nedostatočný pitný režim.
  5. Niektoré druhy potravín stimulujú tvorbu mazu a ovplyvňujú vznik zápalu. Ide najmä o nadmernú konzumáciu jednoduchých cukrov a sladkostí, bieleho pečiva, instantných výrobkov, vyprážaných jedál, limonád.
  6. Medzi možné príčiny patrí aj užívanie niektorých druhov liekov (napr. antidepresív a steroidných hormónov).
  7. Akné sa nemusí spájať iba so zmenami v pokožke. Niekedy je potrebné pátrať po hlbších súvislostiach. Môže byť totiž prejavom dlhšieho pretrvávajúceho alebo neliečeného zápalu hrdla, nosa, ďasien alebo pokazených zubov.
  8. Aj stres vplýva na akné. Stres cez nervový systém ovplyvňuje mazovú žľazu, ktoré je producentom aj cieľom stresových hormónov. Stres síce nie je priamou príčinou vzniku akné, ale významne zhoršuje jeho prejavy.

 

Liečba akné nemusí byť náročná

Väčšina pacientov sa domnieva, že akné je nevyhnutným znakom dospievania, súvisí s pubertálnym vekom a raz odznie. Tento problém sa však týka aj menších deti a dospelých. Je dobré pamätať, že akné ochorenie môže mať rôzne príčiny a najčastejšie ide o nesprávnu funkciu mazových žliaz. Aby sa predišlo komplikovanej liečbe vážneho stavu, je potrebný skorý zásah dermatológa a osvojenie správnych návykov pri starostlivosti o pokožku. Radi vám pomôžeme a nastavíme liečbu akné na mieru.

Objednajte sa na vyšetrenie akné

Doporučíme vám tú najvhodnejšu a najefektívnejšiu liečbu.