Čo sa stane, ak si vaše dieťa cmúľa prst?

Zlozvyky, ktoré často trápia našich najmenších.

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 10 september, 2019

Smejúci sa chlapec

Čo sa môže stať, keď si moje dieťa dlho cmúľa prst?

Reflex cmúľania je síce prirodzený reflex, ktorý vzniká už pred narodením. Tento  zlozvyk by však nemal trvať dlhšie než do 2,5 roka veku dieťaťa. Z tohto zlozvyku si dieťa môže privodiť nepríjemne následky. Spomenieme napríklad otvorený zhryz v prednej oblasti zubného oblúka. Tu môžeme pozorovať viditeľnú medzeru medzi hornými a dolnými prednými zubami. Horné zuby sú vyklopené smerom von, dolné sú zaklopené smerom k jazyku. Tieto problémy si môže dieťa vytvoriť  pri ohrýzaní nechtov alebo ak si vkladá pery medzi zuby.

Ako mám dieťa odučiť, aby si necmúľalo palec?

Navrhujeme povzbudzovať dieťa prostredníctvom odmeňovania, vyhnime sa trestom alebo výsmechu. Skvelá pomôcka je fyzická bariéra – rukavica, ponožka alebo bandáž prsta.

Existuje strojček na zuby, aby si dieťa odvyklo cmúľať palec?

Je možné, že čeľustný ortopéd môže indikovať špeciálny aparát. Ak sa tento aparát používa správne zabraňuje vkladania palca do úst, alebo vkladaniu pery medzi zuby.

Čo robiť keď dieťa škrípe zubami ?

Detský bruxizmus – škrípanie zubov sa vyskytuje v spánku alebo cez deň počas väčšieho psychického vypätia. Je dôležité tento stav zachytiť a chrániť zuby pred ďalším poškodením. Riešením sú ochranné dlahy, ktoré vyrába na indikáciu lekára zubný technik. Pri bruxizme môže zohrať podpornú úlohu aj detský psychológ.

Ak ste na vašom dieťati spozorovali podobné príznaky zlozvykov, na nič nečakajte a objednajte sa k nám na konzultáciu.

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

rtg snímok zmien postavenia zubov
Zmeny postavenia zubov v dospelosti
19 marec, 2020

Čítajte viac
ortodonická liečba doktorka
Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?
19 marec, 2020

Čítajte viac
Ako na bielenie zubov ?
26 október, 2019

Nič nezaujme tak ako žiarivé zuby. Pekný chrup už nie je taký nedostupný ako v minulosti, keď sa ním pýšili najmä celebrity. Dnes si môžete zuby vybieliť rôznymi spôsobmi. Ktoré metódy sú účinné a ktorým sa, naopak, oblúkom vyhnite ? Prečo zuby žltnú a je vôbec bielenie vhodné pre každého ?

Čítajte viac