fbpx
Späť na blog

Staráte sa správne o ústnu dutinu svojich detí?

Pomáhate svojim deťom vykonávať dobrú starostlivosť o ústnu dutinu ? Používa vaše dieťa zubnú pastu obsahujúcu fluorid ? Viete ako často by ste mali vymieňať detskú zubnú kefku ?

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH., 26 októbra, 2019

Ochorenia ústnej dutiny, ku ktorým patrí zubný kaz a ochorenie ďasien sú veľmi rozšírené, ale dá sa im predchádzať.

Dobré zdravie ústnej dutiny a aj celého tela môže byť dosiahnuté prostredníctvom správnej starostlivosti o samého seba, pravidelných preventívnych prehliadok a kontrolovania rizikových faktorov.

 

Viete, kedy by ste mali začať rutinnú starostlivosť o ústnu dutinu vášho dieťaťa?

So starostlivosťou o ústnu dutinu vášho bábätka začnite už počas prvých dní po narodení, utieraním ďasien čistým vlhkým gázovým tampónikom alebo hubkou aspoň dvakrát denne. Utrite ich ďasná, najmä po kŕmení a pred spaním. Vyhýbajte sa tomu, aby ste nechávali vaše dieťa spať s fľaškou v ústach. Hneď, ako sa začne prerezávať prvý zub vášho dieťaťa, začnite ho čistiť.

Viete koľko pasty by vaše dieťa malo používať?

Ak je vaše dieťa mladšie ako 3 roky, rozotrite mu na jeho zubnú kefku malé množstvo zubnej pasty s fluoridom, približne o veľkosti zrnka ryže. Ak je vaše dieťa 3-ročné alebo staršie, natrite mu na kefku zubnú pastu s fluoridom v množstve o veľkosti hrachu.

Používa vaše dieťa zubnú pastu obsahujúcu fluorid?

Vaše dieťa by si malo čistiť zuby so zubnou pastou obsahujúcou fluorid. Pred zakúpením zubnej pasty skontrolujte obal, aby ste sa uistili, že obsahuje množstvo fluoridu odporúčané pre vek Vášho dieťaťa.  Od prvých zubov do 3 rokov veku do 400 ppm (parts per million ppm), od 4 do 6 rokov 400-600 ppm, od 7 rokov 600-1450 ppm

Umýva si vaše dieťa svoje zuby dvakrát denne?

Na to, aby sa znížilo riziko vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien by si vaše dieťa malo čistiť zuby dvakrát denne po dve minúty. Kefkou by malo vykonávať krúživý pohyb, prvýkrát ráno po raňajkách a druhýkrát pred spaním. Uistite sa, že vaše dieťa večer po umytí zubov už nebude nič jesť. Kým sa vaše dieťa nenaučí, ako sa zuby čistia správne, malo by byť počas umývania pod vaším dozorom.

Viete či by si vaše dieťa malo po umývaní zubov vyplachovať ústa?

Vaše dieťa by si nemalo vyplachovať ústa vodou hneď po čistení zubov, namiesto toho by malo iba vypľuť prebytočnú zubnú pastu. Tým zabráni tomu, aby bol koncentrovaný fluorid vo zvyškovej zubnej paste odplavený alebo zriedený a zintenzívňujú sa jeho preventívne účinky.

Viete, ako často by ste mali vymieňať detskú zubnú kefku?

Pre dosiahnutie najlepšej starostlivosti, by ste mali detskú zubnú kefku meniť približne každé 3 mesiace, prípadne aj skôr, ak sú štetiny vypadané či rozstrapkané.

Viete, ako pretrvávajúce cmúľanie cumľa alebo prsta dokáže ovplyvniť ústa vášho dieťaťa?

Pri pretrvávaní týchto zlozvykov, môže byť ovplyvnený vývoj úst a zubov. Neodporúčame používať cumeľ po prekročení 2,5 roku veku dieťaťa a už vôbec ho nenamáčajte do cukru alebo medu.  Dieťa treba podporovať pri odvykaní od cumľa, cumľaní prsta príp. iných predmetov.

Konzumuje vaše dieťa zdravú stravu s nízkym obsahom cukru?

Znížte príjem cukru dieťaťa na približne 3 čajové lyžičky denne. Vždy sa ubezpečte, že neprijíma veľké množstvo cukrov z keksov, cukríkov či sladených nápojov. Preventívne tak zabránite vzniku zubného kazu. Do fľaše mu napustite iba materské mlieko, prípadne jeho náhradu, alebo vodu. Vyhnite sa dodaniu akéhokoľvek ďalšieho cukru do mlieka vo fľaši. Povzbudzujte dieťa v pití z pohára od prvého roku života.

Viete, ako ochrániť chrup vášho dieťaťa počas hrania kontaktných hier?

Ak hrá dieťa kontaktný šport pri ktorom potencionálne hrozí riziko úrazu ústnej dutiny, môže používať chránič na zuby. Gumový chránič chráni zuby a ďasná pred poranením. Požiadajte nás o konzultáciu pre potrebu zhotovenia takejto športovej pomôcky.

Chodí vaše dieťa na pravidelné prevetívne prehliadky k zubnému lekárovi?

Ideálny čas na prvú preventívnu prehliadku je po prerezaní prvého mliečneho zúbka, nie však neskôr, ako po dovŕšení prvého roku života. Následne dieťa pravidelne objednávajte na ďalšie preventívne prehliadky a konzultujte so zubným lekárom, ako často vám odporúča stomatologické návštevy podľa špecifických potrieb.

Na zapamätanie:

Správne ústne návyky začínajú v skorom veku! Zubný kaz sa môže objaviť hneď po prerezaní  prvého zuba, takže je nevyhnutné sa zamerať na udržiavanie dobrého ústneho zdravia už od začiatku.

 

Ideálny čas na prvú preventívnu prehliadku je po prerezaní prvého mliečneho zúbka. Nečakajte a objednajte sa k nám na konzultáciu.

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.
MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH.

Ortodontista kontroluje na počítači postavenie zubov
Dental monitoring
15 apríla, 2020

V našom tíme Dentaderm neustále hľadáme inovatívne liečebné metódy a produkty, ktoré môžu pacientom uľahčiť a spríjemniť liečbu. Rozhodli sme sa v našej ambulancii ponúknuť  ortodontickým pacientom  tzv.  dentálne monitorovanie. Pacienti sa teraz môžu zúčastňovať na ortodontickej liečbe pomocou aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť do osobného mobilného zariadenia, ako je telefón alebo tablet.

Čítajte viac
Rtg snímok zmien postavenia zubov
Zmeny postavenia zubov v dospelosti
19 marca, 2020

Čítajte viac
Ortodonista ukazuje perom na rtg snímku postavenie zubov
Kedy je vhodný čas na ortodontickú liečbu?
19 marca, 2020

Čítajte viac