Medzi jedno z najčastejších kožných ochorení patrí kurie oko, ktoré trápi veľké množstvo ľudí, bez ohľadu na vek a pohlavie. Aj keď sa tvorí na nenápadných miestach, bolesťou na seba dokáže strhnúť značnú pozornosť.
Čo je to vlastne kurie oko?
Kurie oko (latinsky – clavus) je ohraničené zhrubnutie pokožky, so zvýrazneným ložiskom stvrdnutej suchej kože v strede. K zhrubnutiu pokožky dochádza sústavným a dlhodobo pôsobiacim tlakom na určité miesto kože, pod ktorým sa zvyčajne nachádza kosť. Najčastejšie sa vyskytuje na nohách – predovšetkým v tých častiach, kde dochádza k opakovanému treniu obuvi o kosť na nohe (chodidlo, prsty, päta). Kurie oko sa však môže vyskytovať aj na článkoch prstov na rukách.
Často sa stretávame s tým, že pacienti mylne zamieňajú kurie oká za vírusové bradavice. Je medzi nimi vizuálna podobnosť, no rozdiel v pôvode vzniku je kľúčový. Ak ste na pochybách, navštívte kožného lekára – dermatológa, ktorý ich dokáže presne rozlíšiť.
Ako identifikovať kurie oko?
Kurie oko nemá vírusový pôvod. Ide o poruchu tkaniva, ktorá vzniká sústavným tlakom a trením. Vzniká zhluk stvrdnutej kože, ktorý nadobúda žltú až šedo-žltú farbu. Toto miesto je bolestivé na dotyk alebo došľap pri chôdzi. Ložisko kurieho oka je pravidelne ohraničené, s priemerom okolo 0,5 až 1 cm. Koža okolo kurieho oka je často zapálená a bolestivá, avšak to, v skutočnosti z kurieho oka vidíte, je iba jeho povrchovou vrstvou. Koreň ložiska totiž môže zasahovať až do vonkajšieho obalu kosti (periostu), kde sa nachádzajú cievy a nervy, čo je aj príčinou intenzívnej bolesti po zatlačení.
Aké sú špecifické znaky pre bradavice?
Bradavice vznikajú infekciou HPV vírusom (humanpapilomavirus). HPV vírusov existuje veľa typov. Bradavice sú spôsobené zväčša ľudským papilomavírusom typu 1, 2, 4, 60 alebo 63. V závislosti od toho, ktorý kmeň zaútočil na organizmus, sa bradavice odlišujú farbou i tvarom.
Najčastejšie ide o zrnité útvary, ktoré majú farbu rovnakú ako okolité tkanivo. Sú veľmi častým kožným ochorením a postihujú aj zdravého človeka. Na rozdiel od kurieho oka sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele a bez liečby sa šíria aj na ďalšie miesta. Zvyčajne sa vyskytujú na miestach so slabšou mikrocirkuláciou. K infikácii dochádza pomerne jednoducho – napríklad vo vlhkom prostredí sauny, bazénu, na kúpalisku, vo fitness centre. Vírus útočí priamym kontaktom a do pokožky vstupuje cez malé drobné rezy, ranky a odreniny. Bradavice sa stávajú viditeľné po niekoľkých týždňoch od infekcie.
Ak sa bradavica objaví na chodidle, môže byť postupne zatlačená do hlbších vrstiev pokožky, čo sa prejavuje červenými alebo čiernymi bodmi. Rovnako ako kurie oko, je aj bradavica na dotyk alebo pritlačenie bolestivá, no nemá hlboký koreň siahajúci k cievam a nervom. Značným negatívom však je, že sa po pokožke môže šíriť, infikovať ďalšie oslabené miesta a možný je aj prenos na ďalšie osoby.
Vieme, ako si s nimi poradiť
Obe ochorenia dokážeme úspešne liečiť. Zvolený postup sa odvíja od diagnózy a objektívneho nálezu na koži pacienta. V dnešnej dobe vieme použiť klasické metódy ako je aplikácia kyselín, chemoterapeutík i tekutého dusíka, ale tiež využiť aj najnovšie techniky ako je laser alebo ošetrenie plazmou.