fbpx
Späť na blog

Čo ste možno nevedeli o vitamíne D

Prečo je vitamín D pre nás tak dôležitý, ako ho vieme získať a ako je to vlastne so slnením

MUDr. Tomáš Dianiška, MHA., MPH., 24 marca, 2020

Molekula vitamínu D

Vitamín D a jeho úloha v ľudskom tele

Vitamín D je vitamínom ktorý je pre naše telo veľmi dôležitý. Niektorí odborníci tvrdia, že to vôbec nie je vitamín, ale skôr prohormón, ktorý ľudské telo produkuje z cholesterolu . Ako prohormón vplýva na celé telo a je tvorený v našej pokožke po pobyte na slnku a následne sa premieňa do účinnej hormónovej formy.

Vitamín D je nezastupiteľný celkovo pre naše zdravie a život ako taký. Má významný vplyv na zdravie svalov a kostí. Hlavnou funkciou vitamínu D v ľudskom tele je upravovať úroveň vápnika. Práve vápnik zohráva dôležitú úlohu pre samotné zdravie kostí. Okrem toho je nevyhnutný na správne delenie a diferenciáciu buniek, imunitný systém, sekréciu inzulínu, reguláciu krvného tlaku a iné, pre život nevyhnutné procesy.  Z problémov môžeme spomenúť napríklad osteoporózu, bolesti svalov, kĺbov, cukrovku, srdcovo-cievne choroby, chrípku, depresie, stres, chronický únavový syndróm,  ale aj rakovinu.  Rozsiahle výskumy vykonané v The Moore´s Cancer Center na Univerzite v Kalifornii odhadujú, že zvýšením hladiny vitamínu D3 u obyvateľstva by sa predišlo ročne 250 000 prípadom rakoviny hrubého čreva a 350 000 prípadom rakoviny prsníka. Výskumy v oblasti molekulárnej biológie ukazujú, že ľudské telo obsahuje 30 000 génov. A vitamín D ovplyvňuje 2000 z nich.

Vitamín D okrem iného  opravuje sliznicu, lebo má podobnú štruktúru ako kortikoidy. Odborne často priraďujeme vitamín D k hormónom. Kortikoidy sú veľmi dôležité hormóny, ktoré riadia telo a aj sliznicu. Z tohto dôvodu musíme niekedy používať kortikoidy v liečbe chronických kožných alebo respiračných chorôb. Medzi laikmi je veľmi rozšírená kortiko-fóbia. Ľudia si ale neuvedomujú, že bez kortikoidov by sme sa všetci za pár sekúnd rozsypali.  Vitamín D v bunkách pôsobí veľmi podobne. Vie teda perfektne opraviť sliznicu. Ďalší dôležitý faktor je vplyv vitamínu D na imunitu. Podporuje typy obrany, ktoré máme prirodzene vrodené, a dáva do rovnováhy fungovanie celého imunitného systému.

Slnenie s ochranným faktorom alebo bez?

Veľmi dôležitá poznámka k slneniu. Je tu taká odveká dilema medzi dermatológmi a inými lekármi -špecialistami. Dermatológovia zakazujú slnenie na poludnie a bez ochranných faktorov kvôli zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože.  V odporúčaniach napr. endokrinológov, pneumológov, imunológov sa hovorí  o pravidelnom slnení práve cez obed a najlepšie bez ochranného faktora kvôli najefektívnejšej tvorbe vitamínu D.  Kto má pravdu? Je to jednoduché – všetci. Ako sa teda správať ? Najdôležitejšie je z hľadiska prevencie rakoviny kože sa na slnku nespáliť .  V pokožke vzniká z cholesterolu predchodca vitamínu D, takzvaný prekurzor, ktorý sa mení pod vplyvom slnka viacerými postupnými krokmi. Zmes týchto ešte neaktívnych látok s cholesterolovým základom sa po chvíli na slnku minie. Preto sa stačí nechránene slniť iba pár minút. Po približne ôsmich minútach sa prekurzor vitamínu D spotrebuje a trvá ďalších 24 hodín, kým si ho moje telo znova pripraví. Preto sa treba vystavovať žiareniu nechránene pravidelne denne v našich zemepisných šírkach na poludnie a stačí iba na krátky čas. Aj keď sa teda budete opaľovať niekoľko hodín viacej vitamínu D nevytvoríte.

Dôležité je chodiť každý rok na pravidelné preventívne celotelové vyšetrenie znamienok, kde určite dokážeme včas zareagovať na prípadný hroziaci problém. Takisto stojí za zváženie pravidelné vyšetrenie hladiny vitamínu D v rámci preventívnej prehliadky, aby ste videli ako veľmi sa Vás tento problém týka. Každoročné stanovenie koncentrácie vitamínu D v krvi by sa preto malo stať pre každého rutinnou záležitosťou. Pri zistení jeho deficitu je potrebné užívať adekvátnu dávku vitamínu D a po dvoch mesiacoch stanovenie zopakovať. V našom zemepisnom pásme najmä v zimných mesiacoch je deficit vitamínu D evidentný.

Vitamín D v strave

Potrava je schopná bežne zabezpečiť zvyčajne len 5 – 10 % vitamínu D. Obsahujú ho predovšetkým morské ryby, menšie množstvo je v mäse, vo vaječnom žĺtku, pečeni, tukoch a mliečnych výrobkoch. Samotné kravské mlieko neobsahuje veľa vitamínu D a jeho množstvo závisí od ročného obdobia a kvality krmiva. Alternatívou môže byť aj sójové mlieko. Polotučné a nízkotučné druhy mlieka majú hodnoty vitamínu D veľmi nízke.  Vitamín D nájdeme aj v niektorých druhoch sušených húb. Na ilustráciu: približne 5 mikrogramov vitamínu D (200 IU), sa dá získať z 200 gramov rýb, 3 vajec, či 100 gramov avokáda. V potravinách rastlinného pôvodu, ako sú ovocie, zelenina, či strukoviny, sa vitamín D  prakticky nevyskytuje, za zmienku stoja lucerna siata a avokádo.

V minulosti bolo odporúčané dávkovanie vitamínu D nižšie. Vedci však dospeli k medzinárodnému konsenzu a najnovšie je odporúčaná denná dávka vitamínu D najmenej 2000 IU, lepšie však 4000 IU, a to za predpokladu, že aspoň časť z neho sa syntetizuje v pokožke pri pobyte na slnku. Dávke 2000 IU zodpovedá asi 50 mikrogramom.

Ak dojčiace ženy nemajú k dispozícii okolo 6000 IU denne, tak by mali ideálne dodávať dojčatám 800 IU denne. Deti, ktoré rodičia v dostatočnej miere nevystavujú slnku, by mali denne dostávať 1000 – 2000 IU, v závislosti od hmotnosti.

Celotelové vyšetrenie znamienok digitálnym dermatoskopom

Dôležité je chodiť každý rok na pravidelné preventívne celotelové vyšetrenie znamienok, kde dokážeme včas zareagovať na prípadný hroziaci problém na Vašej koži
MUDr. Tomáš Dianiška, MHA., MPH.
MUDr. Tomáš Dianiška, MHA., MPH.

HPV a genitálne bradavice
20 októbra, 2019

Čítajte viac
Ako sa zbaviť kurieho oka
10 septembra, 2019

máte niečo na nohe ? pichá Vás niečo pri chôdzi ? je to kurie oko, alebo bradavica? dozviete sa viac v nasledujúcom článku

Čítajte viac

Celotelové vyšetrenie znamienok digitálnym dermatoskopom

Dôležité je chodiť každý rok na pravidelné preventívne celotelové vyšetrenie znamienok, kde dokážeme včas zareagovať na prípadný hroziaci problém na Vašej koži