Akého lekára mám vyhľadať, ak potrebujem strojček na zuby?
Čeľustný ortopéd (ortodontista) je zubný lekár, ktorý získal špecializáciu z čeľustnej ortopédie (ortodoncie) a rieši anomálne postavenie zubov a medzičeľustných vzťahov pomocou fixných alebo snímateľných strojčekov (po česky “rovnátka”).
Od akého veku je potrebné riešiť krivé zuby?
Je to veľmi individuálne. Najlepšie je dohodnúť si konzultáciu u čeľustného ortopéda, ktorý posúdi vhodný vek na začatie liečby. V niektorých prípadoch je ideálne začať liečbu v mliečnom chrupe, inokedy začíname liečbu u detí so zmiešaným chrupom. Väčšinou sa začína liečba pomocou fixného či dlahového strojčeka u detí so stálym chrupom.
Je potrebné odporúčanie od zubného lekára?
Výmenný lístok nie je nutný. Na konzultáciu s čeľustným ortopédom Vás nemusí odporučiť Váš ošetrujúci zubár. Je bežnou praxou, že pacienti prichádzajú z vlastnej iniciatívy.
Ako prebieha nasadenie fixného strojčeka na zuby?
Na každý zub sa postupne nalepí zámka (breketa). Následne sa do zámku vsunie drôt. Drôt je prichytený k zámke elastickou gumičkou alebo kovovou ligatúrou. Existujú typy zámok, pri ktorých sa nepoužívajú gumičky ani kovové ligatúry, ale drôt je fixovaný uzatvárateľným systémom zámky.
Ak sú rovné zuby, ako sa dáva strojček dole?
Zámky sa lepia na zuby špeciálnym ortodontickým lepidlom, ktoré sa pri sňatí strojčeka jednoducho a bezbolestne odstráni z každého zubu s na to určenými kliešťami.
Ako dlho trvá liečba fixným strojčekom?
Liečba v priemere trvá 2 roky. Avšak celková doba liečby je individuálna a závisí od stupňa odchýlky zubov a vzájomného postavenia čeľuste a sánky (medzičeľustných Čo nejesť s fixným strojčekom na zuboch?
Počas nosenia fixného strojčeka sa pacient stravuje normálne. Je však potrebné vyhnúť sa konzumácii určitých potravín, aby nedošlo odlepeniu zámky. Je potrebné sa vyhnúť ohrýzaniu klásku kukurice, jablka, tvrdej kôrky chleba a iných tvrdých jedál. Ak sa pacient počas liečby nechce vzdať spomínaných jedál, odporúča sa potraviny nakrájať na menšie kúsky. Počas nosenia strojčeka pacientom doporučujeme, aby sa vyhli žuvačkám a lepkavým potravinám.
Čo v prípade, že hrám kontaktný šport?
Na čas nosenia strojčeka Je možné vyrobiť chránič na zuby. V prípade kolízie chráni okolité mäkké tkanivá. Najideálnejším strojčekom v tomto prípade je neviditeľný strojček na zuby Invisalign, pri ktorom nehrozí žiadne poškodenie mäkkých tkanív.
Nie som starý/á na nosenie strojčeka na zuby?
Liečba je vhodná aj pre dospelých pacientov. V súčasnosti množstvo pacientov aj v dospelom veku podstúpi ortodontickú liečbu. Dobrou správou pre dospelých pacientov je, že okrem klasických kovových strojčekov, je možné zvoliť si menej viditeľný keramický strojček na zuby. Ďalšou variantou sú aj strojčeky nalepené z jazykovej strany. Veľmi obľúbeným strojčekom pre dospelých pacientov, ktorí nechcú, aby im akýkoľvek strojček na zuboch bolo vidieť, je neviditeľný strojček Invisalign.
Nepokrivia sa mi vyrovnané zuby späť?
Po aktívnej liečbe nasleduje tzv. retenčná fáza. Na zastabilizovanie zubných oblúkov v takej polohe ako sme ju dosiahli, sa využívajú tzv. retainery. Recidíva do pôvodného stavu môže hroziť vtedy, ak pacient nedodržuje retenčný protokol navrhnutý lekárom. Retenčné aparáty sú fixné (pevne nalepené na zuboch zo zadnej strany zubného oblúku) a snímateľné (nočné udržiavacie dlahy).
Ako dlho budem nosiť nočný (udržiavací strojček)?
Retenčné platne alebo priesvitné dlahy je potrebné po sňatí strojčeka nosiť minimálne 1 rok každú noc. Do kedy a s akou frekvenciou je potrebné nosiť nočné dlahy, určí lekár. Je ideálne nosiť nočný strojček čo najdlhšie. To či sa náhodou zuby nepohli, si vieme pekne overiť aj tým, že nám nočný strojček sedí. Dôležité sú pravidelné kontroly u ortodontistu. Pri zlomení, poškodení alebo strate aparátu okamžite vyhľadať čeľustného ortopéda a zbytočne nečakať do ďalšej kontroly.
Ako dlho budem nosiť fixný retainer?
Fixný retainer tvoria viacpramenné oceľové prúty, ktoré sú nalepené čeľustnoortopedickým lepidlom zo zadnej strany zubov. Tieto retainery nie je vôbec vidieť, pacient si na ne rýchlo zvykne a zabezpečujú nepretržitú stabilizáciu zubov. Z toho dôvodu je vhodné ponechať si fixné retainery čo najdlhšie.