Problematika stesnania dolných predných zubov:

Dolné predné zuby sú oblasť, ktorá býva najčastejšie postihnutá odchýlkou postavenia zubov. Je to preto, že v ústach vzniká „domino efekt“, kedy zadné zuby pri nedostatku miesta tlačia dopredu predné zuby a prejaví sa to tak, že ich pokrivia. Predné dolné zuby neodolávajú tomuto tlaku zozadu dobre, pretože sú malé, majú len jeden okrúhly koreň a so susedmi sa dotýkajú iba v jednom bode. Samozrejme, zuby sa usporiadajú nakrivo vtedy, keď sú ich rozmery väčšie ako samotná veľkosť miesta pre ne. Táto odchýlka má pre spomínané faktory vysokú pravdepodobnosť, že sa vráti späť aj po ortodontickej liečbe, najmä ak nie sú dodržané pokyny ošetrujúceho lekára. Pre pacientov, ktorí chcú ipraviť iba stesnanie a rotácie dolných predných zubov, ponúkame celosvetovú novinku – čiastočný neviditeľný fixný strojček – Incognito lite

Problematika prerezávania zubov múdrosti:

Zuby múdrosti (tretie stoličky) sú zuby, ktoré veľmi často spôsobujú problémy pri prerezávaní do ústnej dutiny. Doba ich prerezávania je individuálna, vo veku od 17 až do 40 rokov. Je to preto, že prerezávanú ako posledné, takže v zubnom oblúku už nemusí byť dosť miesta. Do úst sa prerezávajú v mieste, kde dochádza k odstupu ramena sánky, čo znamená, že niekedy nemajú dosť miesta na celé prerezanie. To býva podporené tým, že tretie stoličky majú variabilnejšiu veľkosť ako iné zuby, čo v prípade kombinácie veľkých zubov a malej sánky a čeľuste môže spôsobiť problémy. Niekedy sa stane, že dokonca zostanú v kosti. To sa dá zistiť na RTG snímke. Poslednou možnosťou je, že prerežú len sčasti – vtedy sú do veľkej miery pokryté ďasnom. Keď sa pod ďasnom zhromaždí veľké množstvo baktérií, ďasno sa zapáli, čo sa prejaví pulzujúcimi bolesťami. Ak dochádza k bolestiam opakovane, alebo stomatológ zhodnotí, že zub nemá šancu prerezať do ústnej dutiny, Váš ošetrujúci zubný lekár môže odporučiť vytrhnutie zuba. Objednajte sa v našej ambulancii na extrakciu zuba múdrosti, ktorú vykonáva skúsený chirurg.

Okluzálne zmeny v permanentnej dentícii:

Ústna dutina je dynamický systém, v ktorom sa mení postavenie zubov, podľa toho, v akom vzťahu sú sily, ktoré na zuby pôsobia. Tieto sily zahŕňajú napríklad tlak jazyka, líc, pier, žuvanie, prítomnosť/neprítomnosť ďalších zubov v chrupe.

Zmeny, ktoré prebiehajú v období, keď sú už všetky prerezané do ústnej dutiny sa dajú zhrnúť takto:

–        Dochádza k veľmi pomalému posunu zadných zubov dopredu, čo sa môže prejaviť pokrivením dolných predných zubov.

–        Zuby pomaličky pokračujú v prerezávaní, takže sa ich dĺžka opticky predlžuje – tomu napomáha aj postupné znižovanie výšky ďasna.

–        Ak sa zub nachádza pri medzere po vytrhnutom zube, začne sa do nej skláňať.

–        Takisto, ak zub nemá oproti v čeľusti „suseda“, o ktorý sa pri žuvaní oprie, postupne sa vysúva z kosti a môže tvoriť prekážku pri hryzení a neskôr hrozí aj jeho strata.

V našej ambulancii prirpavujeme ortodontickou liečbou pacienta na definitívnu protetickú rekonštrukciu chrupu, korunkami, mostíkom, alebo implantátmi. Protetické ošetrenie alebo implantáciu si môžete objednať aj v našej ambulancii.