Ponúkame vyšetrenie znamienok na celom tele digitálnym dermatoskopom

images (63)

Zhubný melanóm je najnebezpečnejší typ rakoviny kože. Napríklad u žien vo veku 20 – 30 rokov je najčastejším zhubným nádorom. Asi štvrtina melanómov vzniká z už existujúceho materského znamienka, ktoré sa zvrhne na rakovinu. Slnečné lúče prinášajú energiu, ale zároveň sú strašiakom. Jedným z rizikových faktorov vzniku melanómu je totiž aj pôsobenie UV žiarenia.

Čo je malígny melanóm ?

Vzniká z pigmentového materského znamienka, ale aj na zdravej, nezmenenej koži. Môže sa objaviť aj v oku či na slizniciach. Malígny melanóm vyzerá spočiatku ako nepravidelná hnedá škvrna alebo materské znamienko, ktoré začne meniť svoj vzhľad a stáva sa zhubným.

Ak sa zachytí dostatočne skoro, lekári ho dokážu vyliečiť. Zhubný melanóm je veľmi zákerný druh rakoviny, veľmi rýchlo rozširuje metastázy často do lymfatických uzlín a mozgu, môže skončiť aj smrťou.

images (67)

Kedy ísť určite k lekárovi?

Väčšina ľudí má na koži rôzne znamienka a prirodzene sa im tvoria nové. To samozrejme neznamená, že vždy ide o rakovinu. Svoje znamienka by ste však mali poznať a okamžite navštíviť lekára, najmä pokiaľ spozorujete tieto znaky:

– zmena v tvare, veľkosti, ohraničení alebo farbe existujúceho znamienka

– nové znamienko, ktoré má nepravidelný tvar alebo ohraničenie

– nepravidelné, nejednotné zafarbenie

– nepravidelný tvar a štruktúra

– znamienko svrbí čí bolí

–    znamienko krváca, vylučuje nejakú tekutinu, alebo je na ňom otvorená ranka či vred

images (66)