Akné je chronické ochorenie, ktoré postihuje v rôznej forme takmer 80% ľudí v období dospievania. Ochorenie môže pretrvať, ale vo väčšine prípadov sa po ukončení pubertálneho veku stráca. Akné sa zaraďuje do skupiny ochorení mazových žliaz.

Akné spôsobuje nadmerná tvorba kožného mazu a baktérii vyvolávajúce akné, ktoré sú bežne prítomné u každého človeka. Nadbytok akné baktérií a nadmerná tvorba kožného mazu vedie k postupnému zhrubnutiu pokožky, premasteniu pokožky a následnému upchaniu póru. Toto štádium akné je nezápalové a môže zmiznúť samo alebo aj prejsť do zápalového štádia.

V priestore pod upchaným kožným pórom sa baktérie ďalej nadmerne množia, čo sťažuje odtok kožného mazu a ten sa usádza v mazovej žľaze až kým nedôjde k jej prasknutiu. Akné baktérie sa uvoľnia a okolitá pokožka sa zapáli.

Liečba akné začína zistením príčiny jeho vzniku! Vo väčšine prípadov je akné spôsobené nie len jednou príčinou, ale je kombináciou viacerých z nich.

Akné je typickou reakciou na hormonálne zmeny. Mnoho žien pozoruje zhoršenie akné ochorenia pred alebo počas menštruácie, tehotenstva, menopauzy… V ženskom aj mužskom organizme sa nachádza hormón adrogén, ktorý má schopnosť zväčšovať mazové žľazy. Zväčšené mazové žľazy začnú automaticky produkovať väčšie množstvo mazu. Zvýšená produkcia kožného mazu je jedným z najdôležitejších faktorov pri tvorbe akné.

Dedičné faktory určujú veľkosť a intenzitu funkcií mazových žliaz, pripravenosť reagovať na rôzne podnety, dĺžku trvania ochorenia

Zrýchlená produkcia rohovatejúcich buniek pokožky a zvýšená medzibunková priľnavosť sťažuje vylučovanie odumretých buniek a blokuje vylučovanie kožného mazu na povrch pokožky.

Každá pokožka obsahuje určité množstvo akné baktérií, ktoré sa nachádzajú v hlbšej časti pokožky. Tieto baktérie nie sú príčinou tvorenia akné. Až nadmerná produkcia kožného mazu vytvára ideálne prostredie pre ich množenie, čím sa zvyšuje aj produkcia biologicky aktívnych látok akné baktérií = akné baktérie produkujú enzým, ktorý štiepi tuky na mastné kysliny, vďaka čomu je mazová žľaza menej odolná a postupne praská.

Ďalšími faktormi, ktoré provokujú zvýšenú tvorbu akné sú nesprávna životospráva, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a drog, nedostatočný pitný režim.

Niektoré druhy potravín stimulujú tvorbu mazu a ovplyvňujú vznik zápalu. Nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov a sladkostí, bieleho pečiva, instantných výrobkov, vyprážaných jedál, limonád tvorbu akné podporuje.

Z ďalších príčin môžeme uviesť užívanie liekov ako antidepresív a steroidných hormónov.

Akné môže byť prejavom dlhšieho pretrvávajúceho alebo neliečeného zápalu hrdla, nosa, ďasien alebo pokazených zubov.

Aj stres vplýva na akné. Stres cez nervový systém ovplyvňuje mazovú žľazu, ktoré je producentom aj cieľom stresových hormónov. Stres nie je príčinou vzniku akné, ale zhoršuje jeho prejavy.

akne1